Governors

 

Landywood Primary School

Governing Board Members

 

 Governor's name and role Committee Membership Business Interests declared 

Link

Connection to staff 

Invited  by

 Term of Office

Mr I Gregorelli

Chair

Co-opted

  • Full Governing Board.
  • Chair of Finance Committee
  • Head Teacher performance management - Chair.
  • Academy, school Links, & Co-op Trust Committee

 

NO Attendance & Science NO

J Withers - former Headteacher

30.09.2014

30.09.2018

Ms N Hamilton

Vice chair

Co-opted

Vice Chair:

  • Full Governing Board
Chair:
  • Curriculum Committee

 

  • Head Teacher performance management
 
NO SEN & Looked After Children

NO

 

J Withers - former Headteacher

 

 

16.09.2015

16.09.2019

Mrs V. Altree

Staff 

  • Finance Committe.
  • Full Governing Board
NO Pupil Premium & Sports Premium

No (Staff Member) 

Staff Vote

30.09.2012

30.9.2020

Mrs S Durrant

Parent

  • Full Governing Board.
  • Curriculum Committee

  

NO English

NO

Parent Vote

13.01.2016

13.01.2020

Mr S Hinds

Co-Opted

 

  •  Full Governing Board.
  • Finance Committee

 

NO Health & Safety

NO

Parent Vote

30.09.2012

30.09.2020

Mrs K Lees

Co-opted

 

  •  full Governing Board.
  • Finance Committee 

 

NO Maths

NO

Mr A Clewer - Headteacher

03.02.2016

03.02.2020

 Cllr K Perry

Local Authority

  • Full Governing Board.
  • Curriculum Committee

 

NO Resigned

NO

 Local Authority & Mr A. Stockley- former Headteacher

Resigned

31.08.2013

17/05/2016

Mr C Plant

Parent

Vice Chair:

  • Full Governing Board.
  • full Governing Board
  • Curriculum Committee

 

NO Resigned

NO

 

Parent Vote

Resigned

31.08.2013

17.05.2016

Mr P Woodhead

Co-opted

  • Full Governing Board .
  • Curriculum Committee
  • Head Teacher performance management
  • Academy, school Links & Co-op Trust Committee

 

Yes

NGL

Governor Training

Academy transition

NO

 Mr I. Gregorelli - Chair of Governors

24.10.2016

24.10.2020

Mr A Clewer

Headteacher

  • Full Governing Board and Curriculum.
  • Finance Committee

 

NO

NO

 

04.01.2016

Relates to period of employment.

 Mrs K.L.Sullivan

Co-opted

  • Full Governing Board.
  • Finance Committee
  • Chair Governor Run Nursery
NO

Teaching and Learning

Nursery Provision

 NO

 A Clewer - Present Headteacher

12.04.2016

12.04.2020

 Mrs C. M Smith

Clerk NO NO

31.07.2014

31.07.2018

 Mr W. Telford

Local Authority

  • Full Governing Board
  • Finance Committee 
  • Academy, schools Link & Co-op Trust Committee
 
 NO
Data Assessment & Reporting  NO

01.11.2016

01.11.2020

Mr P McDonald

Parent

  • Full
    Governing Board.
  • Curriculum
 NO

Safeguarding

Prevent

Local Community

 NO

 

Parent Vote

03/11/2016

03/11/2020

 

Headteachers Performance Management

Mr I. Gregorelli - Chair

Mr P. Woodhead

Ms N. Hamilton

 

 Governors can be contacted C/O the school, or by email at governor@landywood.staffs.sch.uk

 

Governor Lead Nursery Committee

Mrs K. L Sullivan - Chair

Ms N. Hamilton 

2 vacancies

 

 .

Academy Conversion Committee

Mr A. Clewer

Mr P. Woodhead - Chair

Ms N. Hamilton

Mr W.Telford